Velehrad 2019 opět zaplnily davy lidí. Koho významného jste mohli potkat?

Páteční den se psal ve znamená státního svátku příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Davy poutníků všech národností (zejména z Polska, Česka, Slovenska) proudily na církevní událost roku, která se opět konala na Moravě.

Není řeč i ničem jiném než Velehradě, kde sloužil letošní mši apoštolský nuncius v Česku Charles Daniel Balvo. V duchu každého ročníku byl vyzdvižen význam tohoto svátku resp. příchodu slovanských věrozvěstů.

Zároveň ve velmi zajímavém projevu padla i kritická zmínka o historickém „rozptýlení“ kněžích politickými a osobními zájmy.

Vzhledem k tradičně velmi dobrému počasí se poutníci vydávali na toto místo tradičně i na kole, kde ujeli někdy i přes dva tisíce kilometrů. Někteří se nechali slyšet, že k příležitosti všech ročníků bylo vždy ideální počasí. Proto mnozí vyrazili dříve a přespávali ve stanech. Setkali se zde cyklisté ze Vsetína, Valašska i ze Švédska. Právě v posledním zmíněném případě byly atakovány hranice 2000 kilometrů.

Turisté zde mimo jiné mohli uctít i Palladium země české. Jedná se o velmi vzácný reliéf, který je od čtvrtka vystavený v královské kapli. Zároveň se jednalo o velké lákadlo této akce. Na znamení oslav života a příchodu věrozvěstů by na takovou akci byl jistě vhodný i strom života přívěšek, případně vhodný křížek.

 

Aleš Fuksa, Právo

Aleš Fuksa, Právo

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *